3 porce něhy v roce 2017

“Já nevím, jestli to zvládnu,” řekla žena č. 1. “Ještě jsi to nikdy nedělala,” odpověděla jí žena č. 2.
“A pomohla bys mi?“ zeptala se žena č. 1. “Nejsem si jistá, že to umím,” ošila se žena č. 2.
“Dámy, radši se do toho nepouštějte vůbec, jeden nikdy neví,“ zakončila to žena č. 3. A bylo po ptákách…

O tom, jak si vyzdobit byt, zhubnout a upéct bábovku, toho bylo napsáno už spoustu. Ale mně osobně v ženském světě, který se mi stal druhým domovem, chybí něco úplně jiného. Něco, co jde daleko více do hloubky. Do samotného jádra. Na dřeň.

Jmenuji se Irena Bartošová a za moji praxi certifikované sexological bodyworkerky jsem se setkala se stovkami žen. Měly různé povahy, různé duše, odlišné sny.

A upřímně, recepty na bábovky nebyly hlavní témata našeho hovoru, ani plenky (sama mám dvě krásné dcery), ani manžel nebo peníze.

Ale co to tedy je? Co ženy, napříč kontinenty, řeší ze všeho nejvíce? A co v tu samou chvíli nejvíce postrádají?

Možná byste to vůbec neřekly. Možná byste to nečekaly.

Je to LÁSKA KE SVÉMU TĚLU. BEZPODMÍNEČNÁ, TRVALÁ A HLUBOKÁ.

Sama jsem prožila dnes již standardní ženský příběh ženy ve 21. století. Tlustá, neschopná či jinak nedokonalá. Moje mladší ségra byla vždycky hubenou pýchou rodiny. Nosila tu svojí džínsku do pasu a vypasovaný korzet. Připadala jsem si vedle ní jako náklaďák. A tak jsem radši nechodila moc ven.

Ségra vymetala mejdany, já doma myla nádobí. Ona si vzala krasavce, já chlapa, co dřel, abychom měli co do huby. Z ní se stala účetní a začala podnikat. Ze mě byla úča, která stydlivě brebentila před třídou malých capartů. Na starší ročníky jsem totiž neměla odvahu.

Ano, začínala jsem jako učitelka na základní škole. Nízký plat ponižoval moje ještě nižší sebevědomí.

Dnes Vám ale chci vyprávět jiný příběh. Stručnější a zajímavější pro každou z Vás.

Protože moje cesta neskončila za katedrou. Osud mě zavál do daleko zajímavějších vod. Díky bohu.

1) Říkejte často NE!

Svoje první „ne“ jsem řekla vlastní rodině. Tlačili mě do života, který jsem nechtěla. Vzala jsem si manžela, se kterým mi nebylo dobře. A vzdala se snů, které jsem si dlouho neplnila.

A proč? Abych byla hodná holčička? Možná…

Nakonec jsem ale nedokázala držet hubu a krok. Odešla jsem ze školství, začala podnikat a setkala se s pojmem sexological bodywork.

O sexualitě jsem toho věděla méně než Alenka o říši divů, když padala králičí norou.

Tak jsem se začala učit… Pěkně od začátku. Jaká ironie, že? Učitelka znovu ve školní lavici studuje sexualitu. Navíc ve 49 letech. To už se sexem končí, ne?

Dcery vylétly z hnízda. Pápá, maminko. Dveře zaklaply a nastalo ticho. Společnost mi dělaly jenom rozvodové papíry na stole. Dala jsem si kafe, lehce zředěné velikým panákem, a rozjímala nad svým životem.

Co když měla rodina pravdu? Co když nezvládnu žít sama? Mám se k němu radši vrátit? Myšlenky mi vířily hlavou jako Mickey Mouse na kolotoči. Máma mi už popáté mumlala u hlavy, že jsem se špatně rozhodla. Kolotoč se zrychloval. Ze světa se staly jenom šmouhy. A najednou jsem zaslechla řev. Ozýval se z mého vlastního hrdla.

V místnosti zahřmělo moje důrazné NE!

Stála jsem jako opařená, máma měla pusu dokořán, táta s očkama jako korálky nahlédl s obavou do místnosti.

Řekla jsem NE! Já to dokázala. Neuvěřitelné. Nemožné. A změnilo mi to život.

Musíte se také rozhodnout.

Sama jsem potom musela cvičit. Ve svém obýváku, v autě, před zrcadlem. Pozorovala jsem, jak při tom vypadám a jak se cítím. Doslova. Muselo to zvenku asi vypadat dost komicky.

Učila jsem se různé druhy NE:

 • vzteklé NE
 • pevné NE
 • bojácné NE
 • stresové NE
 • nijaké NE
 • úsměvné NE
 • pevné s úsměvem NE
 • naštvané NE
 • nekompromisní NE

Zkuste to a pozorujte svoje NE, dokonce můžete poprosit někoho, aby Vám dal zpětnou vazbu na Vaše NE. Dělala jsem to tak dlouho, až se mi moje NE začalo opravdu líbit = moje vyřčené NE souznělo s mým NE uvnitř.

A proč Vám to tu říkám? Protože v životě musíme umět říci NE cizím lidem, názorům, rodině i svým vlastním myšlenkám. No, moc se na mě neculte… Svět jde pořád dopředu, točí se dál. A já pochopila, že když mlčím a čekám, dočkám se akorát další svíčky na svém narozeninovém dortu.

Ruku na srdce.

Kolik kolem sebe máte žen, které se doslova rozdávají? Babičky, které navaří, a vnoučata nedorazí? Maminky, které se obětují a nikdy to není dost? Nedokážou říct NE ani svému kocourovi, natož svému manželovi.

Přestaňte žít ve stínu rodiny, na povel někoho jiného, ve strachu z vlastního stínu. Vy máte na víc.

Konkrétně Vám mohou pomoci tyto výrazy:

Ne, takhle to necítím…

Ne, takhle to nechci…

Ne, líbí se mi něco jiného…

Ne, chci něco jiného…

Ne, není možné, abys mě takhle vyrušoval/a…

Ne, odpovím do dnešního večera…

Ne, já to mám jinak…

TEĎ NE…

Učila jsem se to na svých dcerách. Bylo to pro mě těžké. A pro ně taky. Najednou jsem nebyla maminka, která je tu pořád pro ně, ale začala jsem se stávat maminkou, která je tu pro sebe a potom pro všechny ostatní.

2) Použijte kouzelné Přeji si…

Jak ráda bych slyšela tyhle rady, když jsem ještě byla vdaná. Bohužel mi to nikdo neřekl, takže jsem si musela poradit sama. Z nespokojeného, rozvedeného manželství jsem nakonec vstala jako Fénix z popela. Ponížení zabalila do kapesníku a hodila do koše. A jako znovuzrozená začala používat nový slovník. Určitě ho vyzkoušejte. Je naprosto skvělý.

Kouzelné slovo Přeji si… To naprosto povýší Vaše NE na ještě vyšší úroveň, a konečně můžete otevřít náruč tomu, co si přejete:

Přeji si čas na rozmyšlenou.

Přeji si chvíli času, než ti odpovím.

Přeji si, abys na mě 20 minut nemluvil/a.

Přeji si teď hodinu čas pro sebe.

Přeji si promluvit si o tom zítra.

A na závěr?

1. NE není sprosté slovo. Dáváte tím naopak najevo, že si vážíte sama sebe, že se máte ráda.

2. “Přeji si” neznamená – jsem sobecká a myslím jenom na sebe.

3. Máte právo na vlastní potřeby.

Jsem vděčná, že jste dočetly až sem. Věřím, že Vás článek inspiroval, dodal Vám nové podněty k zamyšlení a posunul Vás vpřed. Vaše nadšení mi nejlépe vyjádříte tím, že článek pošlete dál a budete jej sdílet.

A pokud byste chtěla víc, tak mě pravidelně sledujte na tomto blogu nebo mých sociálních sítích. Již brzy pro Vás totiž budu mít něco naprosto speciálního

Komentáře
 1. Viel Glück in Ihrem Blog, wie ich weiterhin regelmäßig zu folgen. Dora Claudell Mandle

 2. Viel Glück in Ihrem Blog, wie ich weiterhin regelmäßig zu folgen. Jobey Virge Monetta

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.